EMİN GÜLER
“ Gün Altında Anadolu “
Resim Sergisi / Painting Exhibition
5 - 30 Nisan April 2019

Sergi Açılışı - Opening : 5 Nisan April / Cuma Friday Saat 18:00 - 20:00 / 6pm - 8pm
Valör Sanat Galerisi : 4. cadde (Tudor) Şehit Mustafa Doğan Sokak No: 84/B - Çankaya - Ankara


Bir sanat insanı sanat yolculuğuna çıktığında öncelikle kendi yaşantılarından, gözlem ve izlenimlerinden hareketle yapıtlarının alt yapısını kurgular.

Emin Güler’de  Anadolu’yu ve Anadolu insanının hem yaşamını bilen; hem de bu  yaşamın içinden gelen birisi olarak gözlem ve izlenimleri ile yaşanmışlıklarının sentezini yaparak resimlerini oluşturmaktadır.

Özellikle son on beş yılda yaptığı çalışmalarında ’’Kısmetin Peşinde’’ başlığı altında toplamış; insan ve çevresinin yaşama çabası ve verdiği mücadeleler resimlerinin konularını oluşturmuştur. Kimi zaman balıkçıların denizle mücadelesi, kimi zaman insanın toprakla kavgası, kimi zaman da bir kedinin, kuşun ya da bir başka canlının yaşam mücadelesi resim anlayışının çerçevesinde tuvaline yansımıştır.

Sanatçı son dönem çalışmalarında güneşin doğuşundan batışına kadar tarlada, bağda çalışan özellikle kadınları, erkekleri ve diğer canlıları onların çoğu zaman çilekeş bazen de mutlu anlarını çalışmalarının konusu yapmaktadır.

Elbette ki sadece bunlar resmin oluşmasında yeterli unsurlar değildir. Resim dilinizin ifadesinde resmin plastik ögelerini kullanırken size has olan ifade biçimlerinden yola çıkarak, seçtiğiniz konularla öz ve biçim bütünlüğü ile birlikte sizin olan dili ortaya koymak ve sizin olan dilin yansımasının resimlerinizde yaşam bulmasını sağlamanız gerekmektedir.

İşte Emin Güler’de “ Gün Altında Anadolu “ yu dolaşırken, seçtiği konularla, kendisine ait olan renk, kurgu ve kompozisyonları kendi resim dilini mükemmele ulaştırmanın peşindedir.

Emin GÜLER

10 Mart 1950 yılında Malatya Doğanşehir’de doğdu. 1968 yılında Mersin İlk öğretmen Okulu’nu bitirdi ve Denizli’ye öğretmen olarak atandı. Altı yıl Denizli’nin çeşitli kasaba ve köylerinde öğretmenlik yaptıktan sonra, 1974-1975 öğretim yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’ne girdi ve 1978 yılında da mezun olarak yeniden Denizli’ye resim öğretmeni olarak atandı. 1981 yılında ilk kişisel sergisini Denizli İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirdi.


Bugüne kadar yurtiçi ile dışında kırk civarında kişisel, bir o kadar da karma ve grup sergilerine katıldı. Çeşitli yarışmalı sergilere de katılan sanatçı, Unicef Türkiye 1.liği ve Talens boya firmasının açtığı yarışmada mansiyonla ödüllendirildi.

Sanat etkinliklerinin yanı sıra sanat eğitimciliğine de devam eden sanatçı, 2002 yılında Denizli’de, Açı Sanat Galerisi’nin kuruluşunda görev aldı ve Türk resminin çok önemli isimleriyle yurt dışından birçok sanatçının Açı Sanat Galerisi’nde sergilerini gerçekleştirdi. Ayrıca zaman zaman yurt dışı gezilere katılarak müze ve galerilerde incelemelerde bulundu; Almanya’nın çeşitli kentlerinde kişisel ve grup sergi etkinliklerine katıldı. Tüm bu etkinlikler sonucunda, dünyanın çeşitli ülkelerinin özel koleksiyonlarında yapıtları bulunan Emin Güler, Türkiye İş Bankası, Esbank, İzmir Resim Heykel Müzesi, Tüyap, Uşak Valiliği ve Kültür Bakanlığı koleksiyonlarında da çalışmaları yer almaktadır.

Emin Güler, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesidir. Bu sanat etkinliklerinin yanında, zaman zaman yerel basında sanatsal veya toplumsal içerikli yazılarla da çalışmalarını farklı boyutlarda sürdürmektedir.
Emin Güler, sanat çalışmalarını bir süreden beri Mersin’de sürdürmektedir.