TURAN ÜSTÜNEL
Resim Sergisi │
Painting Exhibition
7 Mart March - 2 Nisan April 2019 


Açılış │ Opening : 7 Mart March │ Perşembe Thursday │ Saat 17:30 . 20:00
Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi

Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs Kütüphanesi

Turan Üstünel`in resim sergisi Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisinde izleyicisi ile buluşuyor. 7 Mart Perşembe günü açılacak sergiyi 2 Nisan tarihine kadar görebilirsiniz.

Eserler olağanüstü bir emek ürünü. İlmek ilmek örülmüş satıhlar tüm evreni barındırıyorlar, doğayı kucaklıyorlar, hatta bizleri de koltuklarının altına sıkıştırıp milyonlarca yıl öncesinden gelip ışık hızıyla binlerce yıl sonrasına zıplayıveriyorlar.  Sanatçının bitmez tükenmez enerjisi ve sonsuz merakı kağıda(tuvale) işlediği hayallerinin deviniminde ve uçsuz bucaksızlığında kendini gösteriyor. Resimler organik bir evreni, herşeyin birbiriyle ilgi ve etkileşim içinde olduğu, miniciklerin toplulaşarak biçimleri oluşturdukları, herşeyin titreşip hareket içinde olduğu ve nihayetinde sonsuz sayıda dönüşümler sağladığı muhteşem evrim sürecini betimliyorlar. Son derece ayrıntılandırılmış işler size bir mikroskoptan baktığınızı zannettirirken, aniden  kendinizi bir  yükselen bir balonda bulup ayaklanızın altındaki şehir ve nehirleri izliyor olabilirsiniz.  

Sohbetlerinde yüz yıl önceki Dada hareketine ve sonradan evrildiği sürrealizme ilgi ve beğenisini sıkça dile getiriyor. İstanbul "Akademi" ve bunun üzerine  St. Petersburg State Academy of Arts & Design eğitimi, 1992 yılından beri de Rusya ve Asya coğrafyasındaki yaşamı ve sayısız seyahatleri sanatında eşi olmayan bireşimleri hazırlamış.
Üstünel'in hayal dünyası evren kadar sonsuz, resimler karşısına geçip izleyenlere unutamayacakları zengin bir yolculuk deneyimi vadediyor.  Sizleri zaman ve mekan içinde son derece zengin, sonsuz ve eşsiz bir yolculuğa davet ediyoruz, geri döndüğünüzde mutlaka gönlünüzde yeni esintiler, ışıklar ve renkler taşıyor olacaksınız.

Turan Üstünel, 1960 Istanbul doğumludur. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümü mezunudur. Uzun yıllar Rusya’da yaşarken St. Petersburg State Academy of Arts & Design`ı da bitiren  sanatçı 2012 yılından bu yana sanat çalışmalarını Türkiye’de sürdürmektedir. Sanat yaşamının bir döneminde heykel/rölyef çalışmaları vardır. Resimleri soyut dışavurumun egemen olduğu sürreal tarzdadır. Grafiti tekniğiyle büyük cephe ve duvar çalışmaları da yapmıştır. Son yıllarda kağıt üzeri renkli mürekkep ve tuval üzeri akrilik teknikleri üzerine yoğunlaşmıştır.