İPEK UĞURAL
30 DORADUS
“Doğumlarına Tanıklık Ettiğim 30 Yıldızın Hikayesi…”
Fotograf Sergisi │ Photograph Exhibition
20-30 Ekim
October 2017

Sergi Açılışı - Opening Cocktail : 20 Ekim October / Cuma Friday Saat 19:00 - 7pm
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi : Abidin Dino Sergi Salonu

Ankara, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin Ekim Ayı etkinliklerinden olan 30 DORADUS Fotoğraf Sergisi’nde, Fotoğraf Sanatçısı İpek Uğural, yıldızlarla insanların yaşam döngülerinin benzerliğinden ilham alarak bizlere, doğumlarına tanıklık ettiği 30 yıldızı ve hikâyelerini anlatıyor. Sanatçı, farklı duyguları bebeklerin hikayeleri ile harmanlayarak kurguladığı sergisinin ilham kaynağını aşağıdaki sözlerle özetliyor:
“Bir yıldızın ilk ışıması ve bir bebeğin ilk nefesi… Kendilerine göre uzun ve zorlu bir sürecin mutlu biten sonları…

Bir yıldız uzaya ışık yayıp Güneş gibi yaşam kaynağı olabilirken bir bebek bir aileyi, bir ülkeyi hatta tüm insanlığı aydınlatabiliyor. Dünya’ya yaklaşık 160 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan ve bilinen en büyük yıldız oluşum bölgelerinden biri olan 30 Doradus bulutsusu, her birkaç milyon yılda bir alışılmadık ölçüde güçlü bir yıldız oluşumuna sahne oluyor. Yıldızlar da doğuyor, yaşıyor ve ölüyor. Benzerlikler yaşam döngüsü ile bitmiyor. Vücudumuzu ve yıldızları oluşturan atomların varoluşu milyonlarca yıl öncesine dayanıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; insan hücreleri ve nötron yıldızları arasında şaşırtıcı derecede yapısal benzerlikler var.

İşte tam da bu yüzden her doğan bebek kendi evreninde birer yıldız. Ve onlar da yeni yıldızlar meydana getirecekler.”
Yıllar içerisinde yüzlerce doğuma tanıklık eden, Ankara’nın tanınmış fotoğraf sanatçılarından olan İpek Uğural’ın “30 DORADUS “ sergisi, 20 Ekim 2017 Cuma günü Saat 19:00’da yapılacak olan açılışla sanatseverlerle buluşuyor. Ankara’daki iş ve sanat çevrelerini anne-babaları, anne-baba adaylarını, sağlık çalışanlarını bir araya getirecek olan sergi, 30 Ekim 2017’ye kadar gezilebilecek.